Coğrafya: Ülkeler, kıtalar, diller

Defne’nin okulunda bu hafta ülkeleri işliyorlar. Bütün çocuklar ailelerinin hangi ülkeden geldiğini haritada işaretlemişler. Biz de evde haritalara baktık. Evdeki büyük haritamız İngilizce diye geçen sene babaanneleri onlara Türkçe dünya haritası getirmişti. Defne gittiği – ama çoğunu hatırlamadığı- ülkeleri sordu. Orada hangi dilleri konuştuklarını öğrendi. Okulda söyledikleri bir şarkıdan öğrenmiş sabahleyin bana “Bonjour” dedi.

Evde de beraber yapbozlar yaptık. Defne’ye ilk aldığım yapbozda çeşitli ülkelerden kızlar var. Pottery Barn’dan almıştım ama galiba artık satmıyorlar onu. Hepsinin yerel kıyafetleri var. Başka bir yapbozumuzda dünya haritası ve her kıtanın üstünde meşhur yerlerin ve o kıtada yaşayan hayvanların resimleri var. Yeni aldığımız bir yapbozda da tüm ülkeler var. Bazı parçalar ülkelerin haritaları şeklinde. Yapması o kadar kolay değil ama. Parçalar birbirlerinin içine iyi girmediği için yaparken sıkça bozuluyor. Yine de bir sürü yeni ülke öğrendi yaparken. Şimdi oralara ne zaman gideceğimizi soruyor.

Haftanın sonunda ben de ona bu ülkeler setini hazırladım. Amerikan ve Türk bayraklarının yanında Meksika bayrağı da var. Dadımız Meksika’lı olduğu için. Ülkelerin ve kıtaların isimleriyle bulmacalar var. Ülkelerin konuştukları dillerle ilgili kısma o dilde yazılmış “Günaydın” tercümelerini koydum. Bazılarının yazılarının da farklı olduğunu görsün diye. Fikir benim Starbucks kahve fincanımdan, tercümeler Bing’den. En sondaki görülecek yerleri bulabilmesi için Mine Soysal’ın Ülkeler kitabına bakması gerekiyor.  Önümüzdeki hafta da okulda bayrak yapıp kartpostal hazırlayacaklarmış. Biz de epeydir anneanneyle babaanneye kart yazmıyorduk. Yaptığı kartpostalları yazıp göndeririz.

Bu yazı çocuk kitapları, okuma yazma alıştırmaları, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Coğrafya: Ülkeler, kıtalar, diller

  1. defnesmom dedi ki:

    🙂

  2. Ayse dedi ki:

    Çocuklar için çok yararlı ve ilginç bir etkinlik.Tebrik ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s