Matematikli kitaplar III

Kitaplıkta matematikli kitaplar ararken aylar önce aldığım başka bir kitap geldi aklıma. Onu henüz çocukların kitaplığına koymamıştım. İsmi You Can Count on Monsters. İçinde (sayı) sayma kelimesi geçmesine rağmen bir deyim aslında. Canavarlara güvenebilirsiniz diyor. Kitapta asal sayıları ve çarpanlara ayrılmayı anlatıyor. Bunu yazan Evan Schwartz bir matematik profesörü. Kitap asal sayıları anlatıyor. Her asal canavarın bir rengi ve şekli var.

Asal sayıları çarparak yeni sayılar yaptıkça yeni canavarlar ortaya çıkıyor. Yukarıdaki resmin solunda 2, 3, 5 ve 7, sağında da 2 x 7= 14 var. Ben çok sevdim ama çocuklar çarpmayı daha anlayamazlar. Olsun, biz de resimlerine bakarız.

Matematikli kitaplar diye kaptırıp gidince bir de kütüphanede bunları buldum. Anno’s Math Games (Anno’nun Matematik Oyunları). Çok beğendim, alacaktım ama baskısı tükenmiş. İçlerinde sayılar, şekiller, labirentler, origami ve fonksionlar var. Evet, fonksiyonlar. Kriss ve Kross’un kocaman bir makinası var. Bir taraftan girenler öbür taraftan değişip çıkıyorlar. Kuralın ne olduğunu bulmak gerekiyor. İşte bir tanesi:

Konu matematik olunca ben kaptırıp gidebilirim. Şimdi anneme Türkiye’den gelirken getirmesi için kitap listesi hazırlamam gerekiyor. Haftalardır erteliyorum. Bir hafta kaldı gelmesine!

Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Matematikli kitaplar III

  1. Mete Tortop dedi ki:

    Bence çocukların senden matematik öğrenmesi problemli olacak gibi!

  2. defnesmom dedi ki:

    Kolay değil öğretmen çocuğu olmak. Bizim ailedekiler iyi bilir 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s