Okuma fişleri

Bu haftaki alıştırmamız bildiğiniz okuma fişleri. Fikir yine Defne’nin sınıfından. Öğretmenleri kalem makarnalara kelimeler yazmış. Sonra onlardan cümle kurup her cümleyi bir pakete koymuş. Sınıfta öğrenciler paketlerinden çıkan karışık kelimeleri sıraya dizip kurdukları cümleleri kağıda yazıyorlardı. Ben de ona benzer bir alıştırma yapmak istedim. Ama öncelikle makarna fikrini sevmedim. Makarna yemek için! Ben değişik renkteki kağıtlara yazdım kelimeleri. Derin’in kelimeleri çok basitti ve cümleleri üç kelimeden oluşuyordu. Defne’ye kim, nereye, ne zaman kelimelerini verdim, en son fiili onun yazması gerekiyordu. Bütün kelimeleri karıştırıp birer paket içinde Defne ve Derin’e verdim. Onlar da bu cümleleri yazdılar.

Defne ve Derin farklı alıştırmalar yaptıkları zaman söyleniyorlar. Derin ablasının yaptıklarını yapmak istiyor. Sen daha onları yapamazsın deyince bozuluyor. Defne ise Derin’inkiler daha kolay diye onları yapmak istiyor. Masanın diğer ucuna uzanıp Derin’e cavapları yetiştiriyor. Bu sefer ikisi de aynı renk kağıtları görünce birbirlerine sataşmadılar. Ben bu alıştırmalardan bir kaç paket daha hazırlayayım.

Ben kelimeleri yazıp hazırlarken Defne yanıma gelip “Ne yapıyorsun?” diye sordu. Ben de “Size kelime oyunu hazırlıyorum,” dedim. Defne de bana kelime oyunun öyle yapılmayacağını söyleyip içeri gitti. Kendi kendine kelime oyunu oynamış. Bizim arabada giderken oynadığımız oyun bu. Hani biri bir kelime söyler, bir sonrakı kişi o kelimenin son harfiyle başlayan bir kelime söyler ve böyle oyun devam eder. Bu da Defne’nin kelime oyunu. Tavşan ve eşya biraz kazaya uğramış 🙂

Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Okuma fişleri

 1. Mete Tortop dedi ki:

  Bu oyun pek keyifle oynanmış gibi görünüyor!

 2. Ceylin'in Annesi dedi ki:

  Çok sevimli ya, ne kadar tatlı bir kelime oyunu üretmiş kendi kendine..

 3. Anonim dedi ki:

  Kendi kendine oynadığı kelime oyunu harika olmuş!

 4. ÇokBilmiş dedi ki:

  Ben de tarşan’a bayıldım 🙂

 5. rengin dedi ki:

  ewett Tarşan.a 10 numara veriyorum))))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s