Derin’e sayılar ve renkler

Bu hafta okullar bahar tatilindeydi. Ben çocuklarla biraz daha fazla vakit geçirdim. Derin azimle çalışmaya devam ediyor. Defne artık benim asistanım oldu. Kardeşine okumayı öğretmek için çaba sarfediyor. Tek heceli kelimeleri okuyabilmesi için Derin’e harflerin seslerini söylüyor.  Bazen de kardeşini kızdırıyor.

Derin hala K sesini tam söyleyemiyor. Derin’e sorarsanız “Titap” K ile başlıyor. Harfi ve sesi tek başına söyleyebiliyor ama kelimenin başında söylerken hep T diyor. Geçen gün arabada giderken Defne onu düzeltmeye çalıştı. Defne “Kitap” dedi, Derin “Titap”. Defalarca. Derin bir türlü neyi yanlış söylediğini anlayamadı. Onun kulağına doğru geliyor herhalde. Sonunda da pes edip ablasına kızdı. Ama dikkat ettim, yavaş yavaş düzeliyor. Defne’nin ısrarları işe yaramış.

Bu yeni alıştırma seti matematik ağırlıklı. Sayıların yazılışlarıyle ilgili bir alıştırma var. eksik harflerden başka eksik üçgenleri de tamamlaması gerekiyor. Derin her şeyi saymak derdinde. Geçen gün hava çok rüzgarlıydı. Bunu anlatmak için “Rüzgar milyon tane,” dedi. Ben de ona rüzgarı sayamayacağını anlatmaya çalıştım. Başarılı olduğumu sanmıyorum.

Ondan başka, üç sayfa toplama işlemini tanıtan alıştırması var. Her toplama için toplanan sayıların üstüne o kadar nokta koyup toplamı sayması gerekiyor. Bir de renklerle ilgili alıştırmalar var. Renkli yazıcınız yoksa bastıktan sonra son iki sayfayı renklendirmeyi unutmayın.

Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Derin’e sayılar ve renkler

  1. Mete Tortop dedi ki:

    Peki, Tortop’u nasıl söylüyor?
    Derdi yanlız “K” larlamı?

  2. Defne'nin Annesi dedi ki:

    R harfinde de biraz sorun var ama o çocuklar arasında daha yaygındır herhalde. K ve T daha çok dikkatimi çekti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s