Oyuncak paralar

Defne ile alışveriş oyunu oynamak için bir sürü bozuk parayı yıkayıp silip parlatmıştım. Ama zamanla temiz paralar evdeki bozukluklarla karışmaya başladı. Ben de her gördüğüm bozuk parayı yıkamaktan sıkıldım. Ama alışveriş oyunu çok güzel bir oyun. Bu oyunu oynamaya devam etmek için sonunda evde hükümdarlığımı ilan edip para bastım. Defne’nin Annesi banknotları 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50, 100, 200 ve 500 liralık. İstedeğimiz kadar basıp zengin olabiliyoruz. Enflasyon gibi bir derdimiz yok. Evde de alıp satacak bir sürü oyuncak var zaten.

Ben üstünde Minnoş olan yeni kağıt paralarımın ne kadar sevimli olduğunu düşünsem de açıkçası Derin’e o kadar beğendiremedim. O hala ceplerinde bozuk paralarla dolaşıyor. Bir kere gerçek paralar ses çıkarıyor. Üstelik daha çok çeşit var. Bizim evde Amerikan, Avrupa, Türk ve Kanada bozuk paraları var. Hepsinin üstlerinde değişik sayılar, resimler, yazılar, şekiller var. Çok daha ilginç geliyor tabi. Mesela bana neden 1 lira’nın 1 avro’ya benzediğini sordu. Bilemedim. Bu arada yeni lira sembolü ile tanıştık bu yaz Türkiye’de. Herkes hemen benimsemiş. O da biraz avro sembolünü mü andırıyor? Aslında Derin bir bilse, bende daha koca bir kavanoz dolusu çeşitli ülkelerden topladığım bozuk paralar da var. Biraz daha büyüyünce belki.

Ülkelerin paraları bize bir çok şey öğretebilir. Mesela Amerikan kağıt paralarında eski başkanların resimleri var. 25 sentlik çeyrek (quarter) metal paralarda 1999’dan beri eyaletler var. Hatta şu anda Derin benim arkamda biraz önce gidip bankadan aldığımız seksen çeyreği eyaletlerine göre ayırmaya çalışıyor. Üstünde eyalet olmayanları kenera ayırıyor. Ben bir keseye doldurup yarın öğle yemeğinde harcayacağım. Türk lirası banknotlarının arkasında tarihi yerler

ve önemli kişiler var.

Son yüz senede paramızın nasıl değiştiğine bakarak da bir çok şey öğrenebiliriz. Gümüş liraları ve suda yüzdürdüğümüz teneke liraları hatırlıyor musunuz?

Kağıt paralar pek çocuk oyuncağı değil tabi. Ama evinizde bir bozuk para kavanozunuz varsa ve çocuğunuz elini ağzına götürme yaşını geçtiyse size de paraları sayıp, ayırıp, resimlerine bakıp, oyuncak araba alıp satabilirsiniz. Öğrenecek matematikten çok daha fazlası var!

Bu yazı Matematik, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Oyuncak paralar

  1. metetortop dedi ki:

    Sayenizde hiç bir paraya düz bakamayacağız artık!

    • Defne'nin Annesi dedi ki:

      Para deyip geçmeyin. Tarih, kültür, politika, ideoloji, ekonomi. Hepsi sığıyor küçücük bir kağıt veya metal parçasına.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s