Hece Tamamlama Oyunu

Bu oyunu geçen hafta Defne’nin sınıfında oynatıyordum. Bir kartonun üstünde kutuların içinde tek heceli kelimelerin sesli harfle başlayan son kısımları yazıyordu. Oyunun zarlarının üstünde de başlangıçları vardı. İngilizce tek heceli kelimeler cat (kedi), hat (şapka) gibi tek sessiz harfle, chat (sohbet), that (şu) gibi iki sessiz harfle veya throw (at), shrink (küçül) gibi üç sessiz harfle başlayabiliyor. Ayrıca iki sesli harf yan yana gelip tek ses çıkarabiliyor. O yüzden seçenekler daha fazla. Sırası gelen zarı atıp, zar hangi kutunun üstüne gelirse, zardaki ve kutudaki parçaları birleştirip okuyordu. Sonra bunun gerçek bir kelime olup olmadığına karar ikisini birleştirip okuyordu. Mesela _at kutusunun üstüne c atarsa, cat (kedi) oluyor ama z atarsa bir anlamı olmayan zat oluyor. Buldukları anlamlı kelimeleri bir listeye yazıyorlardı.

Ben de bu hafta bu oyunun Türkçesini yaptım. Türkçede iki sessiz harfle başlayan tek heceli kelimeler çok az olduğu için zarlarda sadece sessiz harfleri kullandım. Oyunun kartonunu yapmak için ikinci ve üçüncü sayfaları kesip yanyana yapıştırmak gerekiyor. Oyunu iki şekilde oynayabilirsiniz. Yeni okumaya başlayanlar kelimeleri okuyup, anlamları olanları listelerine yazabilirler. Yazmayı bilenler buldukları kelimelerle birer de cümle kurabilirler. Oyunun kuralları ayrıca birinci sayfada yazılı. Bir de mümkün olan üç harfli tek heceli kelimelerin listesi var. Eksik olan varsa eklersiniz. İyi eğlenceler!

Bu yazı okuma yazma alıştırmaları, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Hece Tamamlama Oyunu

  1. metetortop dedi ki:

    Biz de İngilizce’ye mi başlasak?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s