İlk bilim fuarımız

Çocukların yaşamlarını büyüklerinkinden çok daha ilginç ve zevkli yapan özellik bir çok tecrübeyi ilk defa yaşamaları ve daha yaşayacak olmaları. Bebeklik dönemindeki ilk gülücük, ilk defa tek başına oturmak, ilk adımlar, ilk kelimeler çocuklar kadar anne babalar için de çok özel anlar tabi. Ne yazık ki bunları daha sonra hatırlayamıyorlar. Ama bu o an için heyecanlanmıyorlar demek değil. Defne’nin ilk adımlarındaki kahkahaları unutmak mümkün değil. Artık hatırlamasa da arada bir videosuna bakıp bebekliğindeki o gurur ve sevinci seyrediyor. Sonra yediği bir çok şeyin ilk defa tadına bakıyor. Biz büyükler böyle tecrübeler için uzak ülkelere gitmek zorundayız. Oysa mesela Derin daha ağzına kuzu eti, zeytin, fasulye, karnıbahar gibi bir çok şeyi koymadı. Belki de her yeni tecrübe her çocuğu heyecanlandırmıyor! Bir de ileriki senelerde gelecek ilkler var: İlk aşk, ilk kalp kırıklığı, ilk öpücük… Bunların hepsi anne babaları pek heyecandıracak şeyler olmayacak. Neyse, geçen hafta okulda yapılan bilim fuarı hem Defne ve Derin için hem de benim için heyecanlıydı. Haftalar önceden projeler seçildi. Defne tohumlardan çiçekler yetiştirmek istedi. Minik saksılara tohumları diktik.

Saksılar

Çiçek tohumlarıyla hızımızı alamayıp fasulye, barbunya, mercimek, domates, fesleğen, limon ve nar da diktik. Defne iki günde bir suladı. Fotoğraflarını çekti. En büyük tohum en çabuk büyür diye düşünüyorduk. Fasulye hepsine fark attı. Ayçiçeği de çiçeklerin birincisi oldu. Sonra bütün bunları bir panoya özetledik. Saksılarla birlikte okulun spor salonundaki yerimizi aldık
Pano

Derin’in ilk başta bir fikri yoktu. Ama Defne yapınca o da yapmak istedi tabi. O da deterjanlı sudan balon yapma projesini beğendi. İnternetten tarifleri bulduk. İnternetten önce nasıl yaşıyorduk biz? Çeşitli deterjanlı su karışımlarından üç tanesini seçtik.

1. 1/2 su bardağı bulaşık deterjanı, 2 bardak su, 2 çay kaşığı şeker
2. 1/4 bardak deterjan, 3/4 bardak su, 5 damla gliserin
3. 1 ölçü mısır şurubu (burada şeker yerine çok kullanılıyor, özellikle hazır satılan yiyeceklerde), 4 ölçü bulaşık deterjanı, 32 ölçü su

Ölçtük, karıştırdık. Hangisinin ne olduğunu unutmayalım diye gıda boyası da ekledik.

.ölçtük

Sonra Defne ve Derin bahçeye çıkıp üçünü de denedi.

balon

Bu deney de bir panoya özetlendi. Deterjanlı suları şişelere koyup okula götürdük.

Sonunda birer kurdele kazandılar. Diğer öğrencilerin yaptıklarına baktılar. Sabun köpükleri en çok yapılan projeydi. Ben gelecek sene için fikir beğendim: en uzağa giden kağıttan uçak modeli. Neredeyse masrafsız! Gerçi bir şişe deterjanın fiyatı da çok uygundu. Defne’nin projesinin bütçesi biraz daha fazlaydı. Saksıları ve beş paket çiçek tohumunu satın aldık. Ama çiçekleri bahçeye dikeceğiz. Ziyan olmadılar yani.

Bu yazı okul içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to İlk bilim fuarımız

  1. metetortop dedi ki:

    Çok hoşlanarak izliyorum, iyi ki varsınız

  2. lalebekyel dedi ki:

    Defne’mi ve Derin’imii kutluyorum… Ben de yeni bir proje bulursam sizlerle hemen paylaşacağım… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s