Bilgisayar programlama

Bu aralar Türkçe derslerinden boşalan zamanı bilgisayar başında geçiriyoruz. Yok, oyun oynayarak değil. Oyun yazmayı öğrenerek. Bu yaz bizim buralarda bilgisayar kampları çok popüler. Seattle Silikon Vadisi kadar olmasa da Amerika’nın teknoloji konusunda oldukça gelişmiş bir bölgesinde. Microsoft, Amazon, Boeing ve Expedia burada. Bizim oturduğumuz caddede Google’ın ufak bir yerleşkesi var. Ama bu yaz çocuklara bilgisayar öğretmeye olan ilginin özellikle artmasının sebebi yeni açılan bir web sitesi ve onun ders programı. Code.org özellikle ilkokul çağındaki çocuklara bilgisayar programlamanın esaslarını onların anlayabileceği ve sevebileceği bir şekilde öğreten ders programları hazırlamış. Komutları boş bir ekrana yazmak yerine – ah biz gençliğimizde öyle yapmıştık!- renkli programlama bloklarını fareyle çekip birleştirerek programı oluşturuyorsunuz. Her derste bir resimli problem var.

Code1

O problemi çözmek için gerekli komutları bir videoda anlatıyorlar. Derslerden birini Bill Gates veriyor. Bir başkasını Mark Zuckerberg. Videoyu seyretmek için sol altta Yardım ister misin? yazısının altına tıklıyorsunuz. Yalnız videolar dublajlı değil alt yazılı. Video sırasında gösterilen komutlar da İngilizce görünüyor.

Code2

Ama komutların renklerinden ve şekillerinden ne olduklarını çıkarmak zor değil. Yine de yardım edenin İngilizce bilmesi iyi olabilir. Ya da bizim kadar şanslıysanız ve babanız bilgisayar mühendisiyse harika! Her dersin ilk bir iki bulmacasında yardım edip sonrasında genelde Defne ve Derin’i kendi hallerine bırakıyoruz. Deneme yanılma yoluyla ve sabırla tamamlıyorlar. Bazen sabır yetmiyor, biraz teşvik gerekebiliyor 🙂 İlk dersin Angry Birds karakterleriyle başlamasına Derin bayıldı! Daha sonra labirentte ilerleyen zombiler ve çukur kazıp dolduran bir çiftçi var. Biz bu aralar resim çiziyoruz. Ev çizebilmek için bir kare ve bir üçgen gerekiyor. Üçgen için açıları öğrendik. İlerde daha karmaşık resimler çizip yılbaşı kartları hazırlayabilecekler. Sonra da kendi oyunlarını programlayacaklar.

Derslerde biraz ilerledikten sonra MIT’nin Scratch programına bakacağız. Orada da benzer renkli blokları kullanılıyor. Ben bile oturup oynamak istiyorum!

 

Bu yazı Matematik, teknoloji içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Bilgisayar programlama

  1. seraptortop dedi ki:

    Bizde mi gitsek o kurslara acaba?????

  2. lalebekyel dedi ki:

    Oyunlar benim bile ilgimi çekti…

  3. lalebekyel dedi ki:

    Videoyu Türkçe altyazı ile izledim… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s