Sadece iki kitap

Bu sene kendimi bile şaşırttım. Üç haftalık Türkiye tatilinden hiçbirşey almadan döndüm. Neredeyse… Çocuklara alınan hediyeler dışında bavulda Türkiye’den gelen sadece iki kutu Selamlique kahve (tarçınlı ve çikolatalı), bir minik paket çikolatalı lokum ve bir kot pantalon vardı. Eve bir şey almadım. Açıkçası bayram öncesi yaz ucuzluklarının karmaşasında alacak pek birşey de bulamadım. Sahaflara gitmedim. Kitapçılarda saatlerce çocuk kitaplarına bakmadım. Zaten evde fazlasıyla Türkçe kitap var. Ama bir arkadaşımın Defne ve Derin’e aldığı kitaplar çocukların ellerinden düşmedi.

Istanbul for KidsDefne’nin kitabı Burçak Gürün Muraben’in yazıp Uğur Altun’un resimlediği İstanbul for Kids. Evet, İngilizce ama İstanbul’un tarihi yerlerini çok güzel anlatıyor. Belki Türkçe çevirisini de yayınlarlar. Defne tatil boyunca yanından ayırmadı. Topkapı Sarayını gezerken de bize okuduklarını anlattı. Benim gibi yurtdışında yaşayan Türk bir anne yazmış. Ağırlıklı olarak tarihi yarımadadaki önemli yapıtların hikayelerini, tarihlerini ve efsanalerini çok güzel anlatmış. Gelecek yaz yine yanımızda olacak.

Öbür kitap ise Türkçe. Benim oğlum bir Angry Birds hastası. Geçen sene ona Angry Birds doğum günü partisi yapmıştım. Partide oyun olsun diye de bahçeye kutularla, balonlarla ve toplarla oyunun benzerini kurmuştum. Hiç bıkmıyor o oyunları oynamaktan. National Geographic’in yayınladAngryBirdsığı Angry Birds Tüylü ve Öfkeli Kuşlar Hakkında 50 Gerçek Hikaye kitabını Mel White yazmış. Gerçek kuşların arasında oyunun karakterlerini de anlatıyor. Derin başlangıçta doğal olarak sadece oyundaki kuşlarla ilgilendi. Zaten kitabın tamamını okuyabilecek kadar ileri değil Türkçesi. Ama kitaptaki küçük kutulardaki bilgileri ve konuşma balonlarını okuyup eğleniyor.

AngryBirds2O küçük kutulardaki kısa cümlelerde bile Derin’in bilmediği bir sürü kelime çıktı: Sabıka kaydı, tür, takma ad, müttefik, infilak etmek, çileden çıkmış. Kitap elinden düşmüyor ama tamamını okuyabileceğini sanmıyorum. Olsun, ne okusa kardır! (İnceltme işaretleri geri gelmeli mi?)

Bu senenin Türkiye’den kitap raporu bu kadar. Bu arada döneli neredeyse iki hafta oldu ama çocuklar hala evde benimle Türkçe konuşuyorlar 🙂 Gelecek ay okul başlayınca tekrar İngilizce’ye dönerler herhalde. Bana bu da yeter!

Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Sadece iki kitap

  1. metetortop dedi ki:

    Haber almak çok güzel.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s