Yazın çocuklarla ne yapmalı?

Bir yaz daha geldi. Okullar tatile girdi. Bu demek ki evde annelere daha çok iş düşüyor. Ben de yazılarıma Eylül ayına kadar ara veriyorum. Okumaya ve yazmaya ara vermeyeceğiz tabi. Bu yaz Defne bize hikayeler okuyacak. Derin biraz daha İngilizce öğrenecek. Defne İngilizce ve Türkçe günlük tutacak. Derin Türkçe kısa kitaplar okumaya başlayacak. Ama daha çok dalga geçeçeğiz. Parkta oynayacağız, bebeklere kıyafetler dikip gölde yüzmeye gideceğiz. Evde resim odasında çeşitli projeler yapacağız. En önemlisi üç hafta sonra anneannemiz gelecek. Onunla hasret gidereceğiz.

Bu bloga ilk gelişinizse, burada ben kızım Defne’ye ve oğlum Derin’e Türkçe okumayı öğrenmeleri için hazırladığım okuma-yazma alıştırmalarını yayınlıyorum. Şimdiye kadar yayınladığım yaklaşık 400 sayfa alıştırmanın hepsini Dosyalar sayfasında bulabilirsiniz. Alıştırmalar 3-7 yaş arası çocuklar için. Resimlerle ve harflerle başlayıp kısa okuma parçalarına kadar ilerliyor. Aralarda biraz da matematik var. Seviyelerine göre ayırdım. Dosya isimlerinin yanlarındaki parantez içindeki tarihlere tıklarsanız, onlarla ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Bu yaz için projelerimden biri de alıştırmaları bir kere daha elden geçirip konularına, seviyelerine ve tarzlarına göre ayırmak. Çocuklarına okumayı öğretmek isteyen anneler ve öğretmenler aradıklarını daha kolay bulabilsinler diye. Annem bir işe başlamanın işin yarısı olduğunu söylerdi bana. Bir başlayabilsem…

Herkese iyi tatiller! 🙂 Eylül’de tekrar görüşmek üzere.

Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Yazın çocuklarla ne yapmalı?

  1. seraptortop dedi ki:

    Hayırlı yazlar, iyi tatiller…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s